Ki kérheti a magyar állampolgársága megállapítását?

Kérjük, tanulmányozza a magyar állampolgárságról szóló oldalunkat annak eldöntéséhez, hogy ez-e az Ön esetében a megfelelő eljárás.

Ha Ön tudja magyar állampolgárságát igazolni, 6 éven aluli gyermeke állampolgárságának megállapítását nem kell kezdeményeznie, csak születésének hazai anyakönyvezését.


Hol nyújthatom be a kérelmemet?

Az állampolgársági kérelmet csak személyesen lehet benyújtani, a postán küldött kérelmet intézkedés nélkül visszaküldjük.

14 évet már betöltött kiskorú kérelmező esetén a kérelmet saját magának és szülőjének (törvényes képviselőjének) is alá kell írnia, így személyesen meg kell jelenniük. Kisebb gyermek nevében a szülő jár el, a gyermek jelenléte nem szükséges.


Mennyi az eljárás díja?

Az állampolgársági vizsgálat díjmentes. Állampolgársági bizonyítvány igénylésének díját lásd az aktuális díjtáblázatban.   Általában nincs szükség állampolgársági bizonyítvány igénylésére, mivel az eljárás eredményeképpen személyi adatait rögzítik a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban, ami az ahhoz hozzáférő magyar hatóságok eljárásában (pl. útlevél igénylésekor) bizonyítja a magyar állampolgárságot.

Az állampolgársági kérelemmel együtt benyújtott hazai anyakönyvezési kérelmek és teljes hatályú apai nyilatkozat díjtételéről a díjtáblázatunk nyújt tájékoztatást.

A konzuli díj bankkártyával fizetendő, készpénzt és csekket nem tudunk elfogadni.


Milyen formanyomtatványokat kell kitöltenem?

Az „Állampolgárság igazolása iránti kérelem” nevű nyomtatványt, valamint a családi állapotától függően a lenti a)-d) pontok alapján a Magyarországon még be nem jegyzett születését, házasságát, válását és özvegyi családi állapotának bejegyzését kérelmező nyomtatványokat is. A nyomtatványt számítógéppel vagy kék tollal, nyomtatott nagy betűkkel töltse ki. A kérelem fejléce után húzza alá, hogy kér-e állampolgársági bizonyítványt! A nevek kitöltésénél magyar sorrendben, teljes nevet írjon ki, pl.: Smith John Thomas és nem John Smith vagy John T. Smith.



Miért van jelentősége a családi állapotomnak?

Magyarországon törvényi előírás, hogy a magyar állampolgár külföldi anyakönyvi eseményeit (születés, házasság, házasság felbontása, halál) Magyarországon anyakönyveztetni kell. Enélkül a magyar állampolgárság megállapítására, magyar útlevél kiállítására sincs lehetőség.


a) Mi a teendőm, ha a családi állapotom nőtlen vagy hajadon?

Ha Magyarországon született, vagy rendelkezik magyar kiállítású anyakönyvi kivonattal, csatolja a születési anyakönyvi kivonatot, nincs további teendője.

Ha külföldön született és nincs magyar kiállítású anyakönyvi kivonata, töltse ki ezt a nyomtatványt!

·       Ha nem házasságból született, teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot kell tenni.

·       Nem magyar állampolgár szülő állampolgárságát igazoló okirat – pl. útlevél, állampolgársági bizonyítvány – másolatát.


b) Mi a teendőm, ha házas a családi állapotom?

Először az a) pont szerint döntse el, hogy szükség van-e a születése hazai anyakönyvezésére!

Ha Magyarországon házasodott, vagy már van magyar kiállítású házassági anyakönyvi kivonata, nincs további teendője.

Ha nem Magyarországon házasodott, és nincs magyar kiállítású házassági anyakönyvi kivonata, a házasság hazai anyakönyvezéséhez ezt nyomtatvány kell kitöltenie. A kitöltés során figyeljen a következőkre:

​Csatoljon a kérelemhez:

·  Házassági anyakönyvi kivonatot.

·  A nem magyar állampolgár házastárs állampolgárságát igazoló okirat – pl. útlevél, állampolgársági bizonyítvány – másolatát.

·  Ha a házasságkötéskor valamelyik fél családi állapota elvált vagy özvegy volt, az ezt igazoló magyar vagy külföldi anyakönyvi kivonatot, bírósági ítéletet.

·


c) Mi a teendőm, ha elvált a családi állapotom?

Először az a) és b) pont szerint döntse el, szükség van-e a születésének és a felbontott házasságának hazai anyakönyvezésére!

Ha magyar bíróság bontotta fel a házasságot, vagy a magyar kiállítású házassági anyakönyvi kivonata megjegyzésben tartalmazza, hogy a külföldi bíróság felbontotta a házasságot, csatolja az anyakönyvi kivonatot, nincs további teendője.

Ha nincs ilyen anyakönyvi kivonata, töltse ki ezt a formanyomtatványt!

​Csatolja a házasságot felbontó okiratot, amely konkrét dátummal jelöli meg a házasság felbontásának jogerőssé válását, megfelelő felülhitelesítéssel és ha szükséges hiteles fordítással.


d) Mi a teendőm, ha özvegy a családi állapotom?

Először az a) és b) pont szerint döntse el, szükség van-e a születésének és a házastársa halálával megszűnt házasságának hazai anyakönyvezésére!

Ha a házastársa magyar állampolgár volt, csatolja magyar kiadású halotti anyakönyvi kivonatát. Ha nincs ilyen kivonata, kezdeményeznie kell a halála hazai anyakönyvezését.

Ha a házastársa nem magyar állampolgár volt, csatolja halotti anyakönyvi kivonatát.   


Melyik magyarországi hatóság jár el, hol találok bővebb tájékoztatást?

Az állampolgársági, valamint a kapcsolódó hazai anyakönyvezési ügyekben Budapest Főváros Kormányhivatala jár el.


Formanyomtatványok

 

Születés hazai anyakönyvezése iránti kérelem

Házasság haza anyakönyvezése iránti kérelem

Adatlap a külföldön felbontott vagy érvénytelenné nyilvánított házasságról